Gdzie czeka na nas praca w Niemczech?

Cały czas to Niemcy są naszym głównym kierunkiem wyjazdu za pracą. Jest już tak dosłownie od dziesięcioleci i chociaż eksodus do innych krajów momentami miał charakter bardzo intensywny, to zawsze właśnie osoby pracujące w Niemczech stanowiły największą grupę emigrantów zarobkowych. Cały czas praca w Niemczech jest i na nas czeka, ale gdzie konkretnie jest ta praca w Niemczech? Nie można przecież liczyć na to, że w każdej dziedzinie znajdziemy bez problemu miejsca pracy w Niemczech.

Służba zdrowia, rolnictwo, technologie
Cały czas najwięcej pracy jest w służbie zdrowia. Mówimy tutaj przede wszystkim o pomocy dla osób starszych, czyli o pracy w charakterze pielęgniarki/pielęgniarza dla osób w podeszłym wieku. Niemieckie społeczeństwo to społeczeństwo starzejące się, przez co tego typu usługi są w cenie, a sami Niemcy nie za bardzo chcą się tym zajmować. Jest to bowiem praca trudna, często ciężka i zazwyczaj nieprzyjemna.
Bardzo dużo pracy jest także sezonowo w rolnictwie. Niemcy cały czas potrzebują rąk do pracy w czasie zbiorów, a do tego pojawia się praca w przetwórstwie zaraz po okresie zbiorów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to praca typowo niewykwalifikowana, więc tutaj jest największa konkurencja.
Coraz częściej Niemcy zapraszają do siebie osoby posiadające kwalifikacje IT. Chodzi tutaj przede wszystkim o programistów, których umiejętności są niezbędne nie tyle dla telefonów czy tego typu elementów, a raczej dla programowania lodówek czy bankomatów oraz innych urządzeń, których Niemcy eksportują ogromne ilości. Programiści zwykłych aplikacji, z których korzystamy na co dzień, także znajdą dla siebie wiele pracy. Często jednak trzeba znać język niemiecki.